Kokios yra saulės modulių (fotovoltinių plokščių) rūšys?
Kaip išsirinkti efektyviausius saulės modulius?
Paprasčiausias saulės modulių skirstymas yra: į monokristalinius ir polikristalinius kolektorius. Nurodoma, kad įrengiant fotovoltines plokštes ant stogo dėl didesnio efektyvumo geriau rinktis pirmojo tipo plokštes. Tai reiškia, kad, palyginti su kitais modeliais, norint gauti numatytą energijos kiekį, reikia įrengti mažesnį plokščių kiekį. Be to, dėl savo konstrukcijos monokristalinės yra šiek tiek atsparesnės mikro įtrūkimams. Tačiau šie skirtumai, palyginti su polikristalinėmis plokštėmis, nėra labai dideli. Skirtumus galima pastebėti ir plokščių kainoje – polikristalinės paprastai būna šiek tiek pigesnės. Kai kurie žmonės nusprendžia rinktis tam tikros rūšies plokštę dėl spalvos. Taip yra todėl, kad polikristalinės plokštės yra mėlynos spalvos, o monokristalinės plokštės būna dviejų variantų – juodos su taškeliais ir visiškai juodos. Tačiau čia reikėtų pažymėti, kad taškeliai ant plokščių yra ne tik estetinis dalykas. Visiškai juodi modeliai dėl greitesnio įkaitimo yra mažiau efektyvūs ir palyginti neatsparūs aukštai temperatūrai nei tų su taškeliais.
Taip pat skaitykite: Dujinis šildymas
Į ką atkreipti dėmesį renkantis saulės modulius (fotovoltines plokštes)?
Saulės modulius reikėtų rinktis individualiai, atsižvelgiant į namų ūkio energijos poreikius. Tai apskaičiuoti padės fotovoltinių saulės kolektorių pardavimo ir montavimo paslaugas teikiančios įmonės konsultantas. Renkantis konkretų plokščių modelį, verta atsižvelgti į tokius dalykus, pvz:
- gamintojo garantijos sąlygas ir trukmę;
- plokščių eksploatacines savybes;
- atsparumą aukštai temperatūrai;
- galios koeficientą.
Taip pat verta nepamiršti palyginti kelių gamintojų pasiūlymus, atsižvelgiant į kokybės ir kainos santykį. Be to, svarbu žinoti, kokius atitikties dokumentus (sertifikatus) turi atitinkami gaminiai. Padėti išsirinkti ar apsispręsti gali ir kitų vartotojų atsiliepimai.
Patikrinkite: Pasyvaus namo statybos gairės
Jei ne ant stogo, tai kur? Kur galima įrengti fotovoltines plokštes vienbučiuose pastatuose?
Kartais ant stogo neįmanoma sumontuoti fotovoltinių plokščių, pavyzdžiui, jei stogas yra netaisyklingos formos, mažas arba pavėsyje. Tokiu atveju verta pagalvoti apie saulės kolektorių įrengimą kitoje vietoje. Tokiu atveju pasirenkamos pastato sienos arba laisva vieta ant žemės. Svarbu, kad vieta nebūtų šešėlyje ar šalia augmenijos – medžių, krūmų ar net gėlių, kurių lapai galėtų kristi ant plokščių. Verta nepamiršti teisingo modulių išdėstymo – jie turėtų būti orientuoti į pietus. Šiuo atveju įdomus sprendimas gali būti ir kilnojamieji moduliai, kurie patys prisitaiko prie optimalios padėties.